بهبود بازار منوط به ثبات شرایط سیاسی

بسم الله الرحمن الرحیم
بازار بورس از ابتدای سال جاری رشد چشمگیری را تجربه نموده به نحوی که شاخص کل بورس اوراق بهادار با بیش از 25 درصد رشد از 179 هزار واحد به 224 هزار واحد رسید  و پس از آن  با توجه به جو سیاسی حاکم بر بازار، شاهد نوسانی شدن و ریزش محدود شاخص بودیم، که امری کاملا طبیعی است .
تورم پیش بینی شده در کشور از یک سو و رشد قیمت دلار از سوی دیگر و همچنین آزادسازی نرخ محصولات که از اواسط سال گذشته در دستور کار اکثر صنایع قرار داشته و هنوز نیز ادامه دار است سبب تغییرات بنیادین در شرکت های حاضر در بورس شده و خواهد شد . علاوه بر این درخصوص معافیت مالیاتی ناشی از افزایش سرمایه شرکتها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز اقدامات مناسبی صورت گرفته است که می تواند شرکت های زیان ده و مشمول ماده 141 قانون تجارت را به چرخه فعالیتهای مولد بازگرداند.اینها در حالی است که در اکثر صنایع شاهد رشد قیمت هابودیم بطور مثال افزایش قیمت شمش فولاد و محصولات فولادی در اردیبهشت ماه از یکسو و نیز تعیین فرمولی مناسب جهت نرخ ذغالسنگ مصادیقی از این مدعاست.
در کنار سودآورتر شدن شرکت ها مباحث مربوط به تحریم ها نیز مطرح است که بر اساس آمار  های موجود بی اثر بودن آنها تا این لحظه کاملا مشهود است . میزان تولید و فروش شرکت های صادرکننده از جمله پتروشیمی زاگرس به خوبی نشان از بی اثر بودن تحریم ها در بحث مقادیر فروش این شرکت ها دارد. لکن اثری که می توان آن را به خوبی مشاهده کرد مباحث مربوط به تخفیفات فروش شرکت های ایرانی است.
آخرین تهدید بازار سرمایه مربوط به تنش های سیاسی کشور با آمریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است که می توان فرمایشات مقام معظم رهبری را سرلوحه کارها قرار داد  که اطمینانی را در خصوص عدم وقوع جنگ به آحاد جامعه اعلام فرمودند.
به نظر می رسد در صورت ثبات شرایط سیاسی و گذر زمان بتوان روزهای بهتری را برای بازار سرمایه شاهد بود.  
 


ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.