دلایل عدم توجه و تمایل مردم به سرمایه گذاری در صندوق ها چیست ؟

با توجه به بازدهی مناسب بورس در سال جاری البته تا چند هفته قبل و نیز کم فروغ بودن سایر بازارها از جمله بازار مسکن ، طلا و سکه ، دلار ، خوشبختانه این بازار بشدت مورد توجه عده بسیار زیادی از آحاد جامعه قرار گرفته است. به گونه ای که در عرضه های اولیه بیش از ۴ برابر عرضه های سال های گذشته و بیش از ۱ درصد از جمعیت کشور ، شرکت می کنند. این در حالیست که در عرضه های اولیه تعداد سهان عرضه شده بسیار اندک می باشد و نمی تواتد نیاز سرمایه گذاران را به نحو مطلوب پاسخگو باشد. به همین دلیل متاسفانه شرایط برای افراد سودجو و بعضا غیر حرفه ای ، برای گمراه کردن تازه واردها و بعضا فروش سهام موجود در پرتفوی خودشان به آنها تحت عنوان عنوان سهام ارزنده     می باشد.
از سوی دیگر بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری مشترک که توسط کارشناسان خبره اداره می شوند ، بازدهی بسیار خوبی و در مواردی بیش از شاخص کل را کسب نموده اند . اما متاسفانه نتوانسته اند به نحو مطلوب سرمایه گذاران غیر حرفه ای و جدید را به سمت خود جلب نمایند.
از عمده ترین دلایل این وضعیت می توان به موارد ذیل به صورت خلاصه اشاره نمود :
الف ) عدم معرفی مناسب این ابزار ارزشمند سرمایه گذاری به آحاد جامعه
از آنجا که معرفی شایسته ای از این صندوقها در رسانه های گروهی پر بیننده مثل صدا و سیما  صورت نمی پذیرد ، لذا شناخت کافی از این ابزار برای آحاد جامعه فراهم نشده است . و افراد تصور می کنند یگانه راه مشارکت در بازار سرمایه ، سرمایه گذاری به صورت مستقیم می باشد .
ب) محدودیت مبالغ سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایه گذاری
صندوقهای سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری در هر صنعت و هر شرکت دارای محدودیتهایی هستند و یا اینکه (تا تاریخ تهیه این مقاله )، نمی توانند در بازار پایه که عمدتا بازدهی بسیار خوبی در چند ماهه اخیر داشته ، سرمایه گذاری نمایند
ج) ریسک پذیری بالای بعضی از صندوقها
عملکرد برخی از صندوقها و مدیران آنها تا حدی باعث عدم اطمینان نسبت به واحدهای این صندوقها شده است
این درحالی است که در بازارهای حرفه ای دنیا ، افرادی که دارای مشغله کاری زیاد هستند و یا از دانش لازم جهت تشکیل و اداره پرتفوی برخوردار نمی باشند ، مسوولیت سرمایه گذاریشان را به افراد حرفه ای که از دانش و تجربه لازم برخوردار می باشند ، می سپارند و بدینوسیله علاوه بر کسب بازده ای مناسب به غنای بیشتر بازار سرمایه نیز کمک  می نمایند .

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.